Stolarka okienna w kolorze antracyt nadal cieszy się niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów są już dostępne w sprzedaży klamki w kolorze antracyt o numerze RAL 7016.
Każdy szanujący się producent okuć do okien i drzwi umieszcza swoje logo na poszczególnych elementach. Najłatwiej jest to sprawdzić na zasuwnicy, czyli elemencie do którego bezpośrednio podpięta jest klamka. Logo najczęściej jest wygrawerowane w metalu.
Tak. W celu uproszczenia wymiany klamki w oknie rozstaw śrub mocujących pozostaje w większości przypadków taki sam, niezmienny. Różnica może natomiast wystąpić w długości trzpienia klamki. Jest to uzależnione od głębokości profilu z jakiego zostało wykonane okno.
Tak. Niektórzy producenci okuć np. Roto, Winkhaus posiadają kasety naprawcze do swoich zasuwnic. Przy wymianie kasety naprawczej należy jednak zwrócić uwagę na kondycję listwy przesuwnej i sprawdzić czy otwory przy kasecie nie uległy wytarciu. Ma to ogromny wpływ na działanie zasuwnicy po wymianie kasety naprawczej.
Okucia okienne najlepiej smarować raz do roku lub minimum co dwa lata. Elementy okienne niesmarowane od nowości ulegają szybszemu zużyciu oraz są bardziej podatne na uszkodzenia. Aby zredukować tarcie i odpowiednio zakonserwować zawiasy oraz ślizgi należy używać neutralnego smaru o podwyższonej przyczepności na bazie oleju wazelinowego. Ważne jest aby smar nie zawierał kwasów i żywic dzięki czemu będzie bezpieczny dla powłoki ochronnej okucia oraz profilu. Nie zaleca się stosowania do tego celu WD40. Środek ten nie zapewnia odpowiedniego tarcia oraz powoduje wysuszenie ślizgów co prowadzi do szybszej eksploatacji elementów okucia. WD40 można natomiast zastosować do wyczyszczenia okucia ze starego smaru przed nałożeniem nowej warstwy.
Najlepiej stosować uszczelki wykonane przez oryginalnych producentów z dobrej jakości materiału. Żywotność uszczelki w oknach PCV szacuje się na około 8 lat. Po pewnym czasie uszczelka traci swoją elastyczność, staje się sztywna i ulega rozpadowi (parcieje). Uszczelki wykonane z dobrej jakości zmodyfikowanego PCV (tzw. uszczelki gumowe) cechują się dobrą elastycznością oraz żywotnością, ale tylko od certyfikowanych producentów. Dobrą jakość posiadają uszczelki wykonane z pianki poliuretanowej powleczone tzw. ceratą, które są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, mają wydłużoną żywotność nawet do kilkudziesięciu lat oraz odznaczają się dobrą akustyką.
Aby wyczyścić zabrudzenia na profilu PCV związane z m.in. z farbą lub użyciem taśmy malarskiej najlepiej wykorzystać środek Cosmofen wytworzony na bazie acetonu. Środek jest bardzo skuteczny oraz przy okazji silnie żrący, dlatego zaleca się ostrożność oraz rozwagę przy jego użytkowaniu. Wykorzystanie zbyt dużej ilości może doprowadzić do przetarcia i uszkodzenia profilu PCV. Cosmofen jest przeznaczony konkretnie do okien białych. Do kolorowych oklein używa się środków o osobnym przeznaczeniu. Nie wolno natomiast używać mleczek do czyszczenia oraz innych detergentów i artykułów chemii przemysłowej ze względu na możliwość przebarwienia (zżółcenia) profilu okiennego.